Domena internetowa, hosting, serwer- o co chodzi ? - Część 3 z 3

To już ostatni z 3 wpisów dotyczących zagadnień związanych z własną stroną internetową, której celem jest przybliżenie zagadnień domeny internetowej, hostingu i serwerów. W poprzedniej omówiliśmy ogólne informacje jakie trzeba wiedzieć zakładając własną stronę internetową oraz wyjaśniliśmy podstawowe zagadnienia dotyczące domen internetowych. W tym wpisie skupimy się na informacjach dotyczących wyboru hostingu, wspomnimy też o VPS.

Jak wybrać hosting?

Obecnie jest szereg firm, które oferują usługi hostingu, cenowo te usługi są często zbliżone. Jednak warto tutaj znaczyć, że częstą praktyką podobnie jak przy domenach internetowych są oferty promocyjne, w których pierwszy rok hostingu jest nawet za kwotę 10 zł za rok, następnie kwota ta może urosnąć kilkunastokrotnie przy przedłużaniu usługi na kolejne lata. Warto więc przy zakupie dowiedzieć się jak cena tej usługi będzie wyglądać przy jej przedłużeniu. Jest to dość istotne, ponieważ zmiana hostingu jest już dużo bardziej złożoną operacją niż zmiana operatora domeny, jeżeli będziemy chcieli dokonać zmiany hostingu, to często niezbędne jest w niektórych przypadkach skorzystania z firmy informatycznej, która dokona takiego przeniesienia naszych danych. Jakie to są dane? Chociażby poczta elektroniczna, czy wszystkie pliki źródłowe naszej strony internetowej, to one na hostingu znajdują się fizycznie.

Poza względami ekonomicznymi warto też poszukać w sieci informacji i rekomendacji na temat firmy, z której chcemy korzystać. Nie wszystkie firmy oferują pełne wsparcie użytkownika, czasami zdarzają się firmy, które mogą mieć problemy techniczne z utrzymaniem usługi hostingowej, co może powodować czasowe awarie, w wyniku których strona www i poczta nie będą działać.

W Afisz Media mamy doświadczenie we współpracy z różnymi firmami hostingowymi, dlatego jeżeli chciałbyś skorzystać z hostingu zewnętrznego możemy doradzić przy wyborze odpowiedniego usługodawcy. Sami też oferujemy prowadzenie hostingu ale jest to hosting specjalistyczny gdzie to my w pełni go administrujemy i umożliwiamy instalacje wyłącznie naszych stron internetowych.

Zmiana dostawcy hostingu

W przypadku gdy po wyborze dostawy usługi hostingowej będziesz chcieć dokonać zmiany ta operacja jest dużo bardziej złożona niż zmiana samej domeny internetowej. W tym wypadku należy dokonać fizycznego przeniesienia danych zamieszczonych na serwerze (pliki strony, poczta), a następnie po tej operacji trzeba dokonać konfiguracji domeny tak aby domena internetowa wskazywała już na nowy hosting.

W przypadku przenoszenia usług na nowy hosting najbezpieczniej jest zrobić sobie okres buforowy, w ramach którego będziemy korzystać z obu hostingów (u starego i nowego dostawcy) i w tym czasie dokonamy fizycznego przeniesienia wszystkich danych oraz przełączenia domeny internetowej. Często dostawcy hostingów oferują 14 dni okresu próbnego – jest to wystarczający czas na przełączenie takiej usługi.

Zdarza się także, że dostawcy hostingu oferują wsparcie przy migracji, więc bardzo możliwe iż samodzielnie przeniosą wszystkie usługi ze starego hostingu na nowy. Warto zawsze dopytać o taką usługę u nowego dostawcy, często jest ona bezpłatna.

Co to jest VPS?

W pierwszym poście z tego cyklu wspominaliśmy o różnicy pomiędzy serwerem a hostingiem. VPS w pewnym uproszczeniu jest połączeniem usługi serwera dedykowanego i hostingu, oznacza to że otrzymujemy znacznie szersze możliwości konfiguracji usługi na poziomie zbliżonym do serwera dedykowanego ale w tym wypadku nie dysponujemy „fizyczną” maszyną. W tym przypadku jest tworzony tzw. wirtualny serwer, gdzie także w pewnym uproszczeniu na jednym fizycznym serwerze może być zainstalowanych kilka takich wirtualnych serwerów. Dla użytkownika VPS oczywiście nie ma to żadnego znaczenia.

Z naszej strony w przypadku prostych stron internetowych zdecydowanie zalecamy korzystanie z hostingu, jest on najtańszym rozwiązaniem i w pełni wystarczającym do takiego celu. Jeżeli jednak potrzeby firmy by się zmieniały zawsze można przenieść się z hostingu na VPS czy też serwer dedykowany, ale są tu już rozwiązania bardziej kosztowne i złożone pod kątem ich administracji.

Z uwagi na to, że nasze wpisy przerosły planowany zakres omówienie certyfikatów SSL przedstawimy w osobnym artykule.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Afisz Media, w ramach usług udzielamy również wparcia odnośnie wyboru najkorzystniejszego rozwiązania z punktu widzenia naszego klienta.