Domena internetowa, hosting, serwer- o co chodzi ? - Część 2 z 3

Kontynuujemy nasz poradnik dotyczący domen internetowych, serwerów i hostingów. W niniejszym poście skupimy się na domenie internetowej, o tym na co zwrócić uwagę podczas jej kupowania oraz jak ją uchronić przed przejęciem przez osoby trzecie.

Domena internetowa - Gdzie kupić i jak nie przepłacić?

Własna domena internetowa to nie jest duży wydatek, rejestracja domeny na chwilę obecną to koszt kilkunastu złotych za rok. Droższe jest natomiast jej przedłużenie na kolejny rok, to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie (w niektórych firmach zdarza się, że i ponad 100 zł). Cena częściowo zależy od firmy, w której dokonuje się rejestracji, jak również od rozszerzenia jakie chcemy kupić dla domeny (np. „.pl”).

Warto przed pierwszym zakupem mieć świadomość, że czasami firmy oferują nabycie domeny za przysłowiową złotówkę, jednak jej przedłużenie oferują już znacznie drożej. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup domeny internetowej warto doczytać lub dopytać w dziale obsługi klienta ile kosztuje przedłużenie na kolejny rok. Obowiązkowo trzeba zapoznać się z umową lub chociażby dopytać o kwestię możliwości przeniesienia domeny do innego operatora, jest to operacja którą z reguły można wykonać w dość prosty sposób podobnie jak z przenoszeniem numeru telefonu pomiędzy operatorami sieci komórkowych.

Warto mieć świadomość, że rozszerzenie domeny często ma wpływ na samo pozycjonowanie się strony, jeżeli planujemy działalność w Polsce to zdecydowanie łatwiej będzie wypozycjonować domenę z rozszerzeniem „.pl”niż np. „.com”

Przenoszenie domeny internetowej – jak zrobić?

Przenoszenie domeny to proces, do którego musimy od obecnego operatora uzyskać tzw. kod „authinfo” , jest to specjalny kod który musimy przekazać do nowego operatora domeny internetowej. Czasami w panelu klienta będzie także opcja wyłączenia blokady przed transferem domeny internetowej, zawsze można o szczegóły dopytać obecnego operatora.

Proces ten trwa kilka dni i przebiega raczej bez większych utrudnień, sporadycznie zdarza się, że aby uzyskać kod „authinfo” trzeba złożyć pisemny wniosek o jego wydanie.

Przenoszenie domeny między operatorami z reguły ma sens głównie pod kątem ekonomicznym, czyli gdy oferta przedłużenia domeny u innego operatora jest po prostu tańsza, poza tym raczej nie ma większego znaczenia u kogo posiadamy wykupioną domenę internatową.

Warto pamiętać o tym, że z uwagi na czas potrzebny na jej przenoszenie proces ten trzeba zaplanować wcześniej niż w ostatnich dniach okresu na jaki wykupiliśmy domenę.

Przenoszenie domeny internetowej – jak ochronić domenę przed przejęciem?

Prowadząc działalność pod kupioną domeną internetową trzeba mieć świadomość, że jest ona najważniejszą wartością dla firmy pod kątem wizerunku. Jeżeli nie przedłużymy domeny w odpowiednim czasie może się okazać, że ktoś inny ją przejmie – po prostu domena wróci na wolny rynek i ktoś inny ją kupi, stając się jej nowym właścicielem.

W takiej sytuacji możemy stracić lata, które poświeciliśmy na jej wypozycjonowanie lub nawet środki jakie wydane zostały na pozycjonowanie zostaną po prostu stracone, bo cały efekt tej pracy legnie w gruzach. Co gorsza nowy właściciel domeny będzie mógł odbierać pocztę dla wszystkich adresów e-mail, które były używane w tej domenie. Tym samym możemy utracić dostęp do kont na innych serwisach gdzie loginem jest e-mail utworzony w ramach tej domeny – bo nie będzie możliwe skorzystanie z opcji „Przypomnij hasło”.

Oczywiście nic takiego się nie stanie jeżeli przed końcem okresu na jaki domena została wykupiona dokonamy jej przedłużenia. Często przed końcem tego okresu operatorzy wysyłają do nas kilka maili z powiadomieniami o kończącym się okresie, dlatego warto też dbać aby adres e-mail i dane kontaktowe u operatora naszej domeny zawsze były aktualne i wszelkie wiadomości zawsze do nas docierały. Można także ustawić opcję automatycznego odnawiania się domeny jednak to wymaga podania numeru karty, która będzie automatycznie obciążana lub też można od razu wykupić przedłużenie domeny na 5 lat do przodu.

Na koniec pragniemy przypomnieć, że kupując stronę internetową w ramach naszego systemu Rebroker, możesz liczyć na pełne wsparcie z naszej strony. Chętnie podpowiemy bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu u jakich operatorów kupić domenę oraz jak ją wybrać i skonfigurować tak aby wszystko działało prawidłowo, a Ty będziesz mógł się skupić na prowadzeniu własnego biznesu.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Afisz Media, w ramach usług udzielamy również wparcia odnośnie wyboru najkorzystniejszego rozwiązania z punktu widzenia naszego klienta.