Domena internetowa, hosting, serwer- o co chodzi ? - Część 1 z 3

We współpracy z naszymi klientami często spotykamy się z sytuacjami niejasności i mylenia takich zagadnień jak domena internetowa, hosting oraz serwer. Z tego względu w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć te pojęcia w sposób zrozumiały dla osób niezwiązanych z branżą IT. Przy okazji udzielimy kilka praktycznych wskazówek, które mogą przyczynić się do znacznych oszczędności w prowadzeniu działalności biura nieruchomości. Na wstępie jednak pragniemy podkreślić, że celowo bardzo wiele informacji zostało uproszczonych, dla ich łatwiejszego zrozumienia.

Własna strona internetowa – od czego zacząć?

Na początek dla osób nie mających rozeznania na temat ogólnych zasad funkcjonowania stron internetowych chcemy wyjaśnić, co tak naprawdę składa się na stronę internetową. Strona internetowa to elementarny sposób promocji w sieci, bardzo często potencjalni klienci gdy chcą sprawdzić wiarygodność jakiejś firmy szukają informacji w Internecie. To właśnie na stronę internetową firmy trafiają najczęściej potencjalni klienci i to na niej mamy pełną swobodę w zaprezentowaniu naszego biznesu, dodatkowo w przypadku biur nieruchomości jest to jeden z najtańszych sposobów promocji, gdzie dodatkowo nie mamy konkurencji (co ma miejsce w przypadku portali ogłoszeniowych).

Do posiadania własnej strony internetowej opublikowanej w Internecie, są niezbędne 3 rzeczy:

  • domena internetowa, np. example.pl
  • serwer lub hosting na którym strona internetowa zostanie zainstalowana
  • strona internetowa – czyli program komputerowy lub zbiór plików typu HTML, które tworzą fizycznie stronę internetową, łącznie z obrazkami i treściami na niej zawartymi

Powyższe elementy są niezbędne do posiadania własnej strony internetowej. Można je nabyć każdą z osobna w różnych firmach ale też są firmy oferujące stronę internetową jako kompleksową usługę. Wtedy to firma, z którą zawieramy umowę zapewnia nam wszystkie 3 wyżej wymienione elementy w opłacie abonamentowej.

W przypadku naszej firmy umożliwiamy oba warianty współpracy – można wykupić stronę internetową w ramach abonamentu, wtedy to przygotowujemy stronę, udostępniamy hosting, a także oferujemy bezpłatną domenę (można też do takiej strony podłączyć własną wykupioną domenę). W wariancie drugim, można wykupić stronę za pomocą jednorazowej opłaty, w ten sposób nabywa się licencję, którą możemy zainstalować na dowolnym hostingu.

Wracając do meritum niniejszego wpisu, wyjaśnimy czym jest domena internetowa, serwer i hosting, tak aby lepiej zrozumieć zasady działania stron internetowych. W dalszych częściach udzielimy także praktycznych wskazówek dotyczących korzystania z tych usług, które mogą przyczynić się do sporych oszczędności.

Domena internetowa – co to takiego?

Czym jest domena internetowa większość użytkowników Internetów wie, jest to po prostu nazwa, którą należy wpisać w adresie wyszukiwania dowolnej przeglądarki internetowej (np. Google Chrome). Stosując więc uproszczoną metaforę, można by powiedzieć, że domena internetowa to pewnego rodzaju DROGOWSKAZ w Internecie. Na co on wskazuje? Za pomocą domeny internetowej przeglądarka internetowa wie, na jakim serwerze lub hostingu zlokalizowana jest strona internetowa lub inny zasób w sieci Internet. Żeby posiadać stronę internetową najlepiej mieć wykupioną domenę internetową, która będzie DROGOWSKAZEM do serwera/hostingu, na którym taka strona będzie zainstalowana.

Serwer – czy muszę go mieć jeśli chce mieć stronę w Internecie?

Temu zagadnieniu szerzej poświęcimy drugą część niniejszego wpisu, jednak aby móc pójść dalej trzeba wyjaśnić pewne podstawowe elementy. Serwer i hosting to PRAWIE to samo jeżeli chodzi o możliwość udostępniania zasobów w sieci (np. strony www). Pisząc PRAWIE mamy na myśli spojrzenie z punktu widzenia użytkownika Internetu, który takiej różnicy może nie dostrzec korzystając z strony internetowej/portalu zamieszczonego na hostingu lub serwerze (często zwanym także „serwerze dedykowanym”). Różnica jest ogromna pod kątem administrowania takim systemem, w pewnym uproszczeniu można by powiedzieć, że jedno i drugie umożliwia nam prezentacje zasobów w sieci.

Serwer to najczęściej fizyczne urządzenie, czyli po prostu komputer podobny do tego który mamy w domu pod biurkiem, składa się na niego więc całe urządzenia ze wszystkimi elementami jak dysk twardy, pamięć RAM, obudowa, karta graficzna, sieciowa itp. (są jeszcze serwery witalne VPS ale o tym w kolejnym artykule). Serwer daje duże pole do popisu i pełną swobodę osobie wykupującej taką usługę, ponieważ może ona dowolnie go konfigurować, zainstalować dowolny system operacyjny i do jego wyłącznej dyspozycji jest np. przestrzeń na dysku twardym. Koszt serwera to zazwyczaj kilkaset złotych miesięcznie. Jeżeli jednak myślisz o publikacji strony internetowej wyłącznie dla swojego biura nieruchomości to bardziej odpowiednią usługą jest Hosting – koszt takiej usługi jest także znacznie mniejszy.

Hosting – czym jest i do czego służy?

Hosting można by w uproszczeniu porównać do wykupienia jednego FOLDERU (lub części powierzchni na dysku twardym) na komputerze jakim jest serwer dedykowany. Hosting daje nam także możliwość publikowania zasobów w sieci Internet, tak samo jak ma to miejsce w przypadku serwera, przy czym nie mamy już takiej swobody w jego konfiguracji. Serwer jest jak komputer, a hosting możemy porównać do np. kont w systemie operacyjnym takim jak Windows. Choć mamy jeden serwer (komputer), to może z niego korzystać wielu użytkowników na swoich kontach (podobnie jak w Windowsie) przy czym tutaj korzystają oni z tego komputera jednocześnie. Każde takie konto jest właśnie hostingiem, umożliwia nam korzystanie z serwera i mamy nim na nim swój „folder”, gdzie możemy np. mieć własną stronę internetową.

Oczywiście każdy hosting jest od siebie odseparowany za pomocą oprogramowania więc poszczególny Hosting dla wszystkich użytkowników działa niezależnie. W przypadku stron internetowych najlepszym rozwiązaniem jest właśnie konto hostingowe, jego możliwości są w pełni wystarczające do prowadzenia takiej strony.

Hosting czy serwer – co wybrać?

Pytanie najważniejsze, oczywiście jeśli planujesz prowadzić zwykłą stronę to wystarczy sam Hosting, w ramach takiej usługi będziesz mógł skorzystać z przestrzeni dyskowej na zainstalowanie strony internetowej i udostępnienie jej w sieci. Warto jednak przed wyborem hostingu skontaktować się z wykonawcą strony internetowej aby ustalił czy taki hosting ma wszelkie niezbędne do jej działania parametry. Czasami tak jak w przypadku Afisz Media można wykupić hosting bezpośrednio u wykonawcy strony internetowej.

Oferowany hosting przez naszą firmę jest dedykowany wyłącznie na przechowanie strony internetowej Rebroker WWW, w przypadku potrzeby przechowania także innych projektów zapraszamy do kontaktu z nami, podpowiemy wtedy sprawdzonych dostawców usług, u których będzie można nabyć hosting przeznaczony do różnych celów. W przypadku korzystania z Rebroker Hosting całą administrację hostingiem wykonuje nasza firma.

Czy hosting i domenę trzeba kupić u jednego dostawcy?

Nie ma takiej konieczności, a wręcz w naszej ocenie warto kupić domenę internetową u firmy, która oferuje atrakcyjne ceny na domeny, a w innej, specjalizującej się w hostingach, kupić hosting. Często kupując obie usługi u jednej firmy można przepłacić. Szczególnie warto zwrócić uwagę na koszt przedłużenia, bo częstą praktyką są reklamy typu „Domena za 1 zł”, „Hosting za 10zł /rok”, gdzie okazuje się, że pierwszy rok jest faktycznie w dobrej cenie, ale koszt przedłużenia jest 5 razy droższy od średniej oferty rynkowej i może wynieść kilkaset złotych. Warto pamiętać, że domenę prawie w każdej chwili można przenieść do innego operatora, tylko trzeba to zrobić w odpowiednim czasie. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę podpowiemy w kolejnym wpisie.

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Afisz Media, w ramach usług udzielamy również wparcia odnośnie wyboru najkorzystniejszego rozwiązania z punktu widzenia naszego klienta.

 

W kolejnych częściach postaramy odpowiedzieć się na pytania:

  • Jak ochronić domenę przed przejęciem?
  • Jak przenieść domenę internetową do innej firmy?
  • Jak wybrać i zmienić hosting?
  • Co to są serwery VPS?
  • Co to jest certyfikat SSL i czy jest mi potrzebny?